Relacja. Zagroda Edukacyjna Konarzew
19 września 2021 r.
Jak powstaje chleb ekologiczny? Jakie odmiany zbóż najlepiej nadają się na mąkę? Jak się robi zakwas? Ile czasu wymaga przygotowanie zdrowego i ekologicznego pieczywa? Odpowiedzi na te i inne pytania można było uzyskać podczas ostatniej w tym sezonie wycieczki autokarowej organizowanej w ramach „Turystycznych niedziel w województwie łódzkim”. Warsztaty w Zagrodzie Edukacyjnej Konarzew wzbogaciły wiedzę uczestników w temacie procesu powstawania mąki, pieczenia chleba a nawet historii powstawania pieców chlebowych i pracy na polu.
Każdy mógł spróbować sił w przygotowywaniu pola do siewu, młóceniu zboża cepem, mieleniu ziaren i formowaniu chlebków, które po upieczeniu można było zabrać ze sobą.
Po degustacji upieczonego przez gospodarzy chleba odbył się konkurs ekologiczny, jak zwykle z turystycznymi nagrodami.
W drodze do Piątku, wycieczka zatrzymała się w Mąkolicach (siedziba jednej z najstarszych parafii diecezji łowickiej) gdzie przy drewnianym kościele św. Wojciecha, który jest przykładem gotyku wielkopolskiego i jednym z najstarszych kościołów w Polsce oraz przy nowo wybudowanym kościele (1999 r.) podniesionym w 2000 r. do godności Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, uczestnicy wysłuchali historii związanej z budową tych obiektów oraz z wydarzeniami sięgającymi XIII w., kiedy to Mąkolice zaczęły być zamieszkiwane przez ludność przybyłą ze wschodu w tym prawdopodobnie przez Tatarów.
Ostatnim miejscem wycieczki był Piątek, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. Uczestnicy wycieczki mogli tam obejrzeć wystawę plenerową „PIĄTEK 1939 – ZACHOWAJ W PAMIĘCI”, upamiętniająca tragiczne wydarzenia z września 1939 r., związane z niszczącym nalotem Niemców na Piątek oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku symbolizującym geometryczny środek Polski.
Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Dziękujemy przewodnikom z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, którzy oprowadzali nas po atrakcjach, a przede wszystkim przekazali nam, podczas każdej „Turystycznej niedzieli”, ogromną wiedzę na temat regionu łódzkiego.