Relacja. Kutno 2022
Za nami ostatnia już wycieczka w ramach projektu „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim”. Mieszkańcy Łodzi i okolic pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej udali się do Kutna zwanego również Miastem Róż.
Pierwszym punktem wycieczki był Zespół Pałacowy Gierałty, który został wybudowany dzięki Stanisławowi Kostce Gadomskiemu ówczesnemu właścicielowi Kutna. W pałacu gościli m.in.: Napoleon Bonaparte, car Aleksander I, Fryderyk August – król saski, Henryk Sienkiewicz, Charles de Gaulle. Obecnie w budynku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego.
We wschodniej części Zespołu Pałacowego Gierałty znajduje się kaplica, która została wybudowana przez rodzinę Mniewskich, miała ona pełnić funkcję mauzoleum tej rodziny. Aktualnie znajduje się tutaj Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Kolejnym przystankiem w mieście był Kutnowski Dom Kultury. Pani Bożena Gajewska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej przybliżyła nam tradycję związaną z hodowlą róż w regionie, historię braci Eizyk oraz braci Wituszyńskich. Można było również poznać losy Kutnowskiego Jarmarku Różanego, który obecnie obchodzony jest jako Święto Róży. Uczestnicy wycieczki otrzymali zaproszenia na tegoroczne Święto, które odbędzie się w dniach 9.09-11.09.2022r.
Tuż obok Kutnowskiego Domu Kultury został wzniesiony pomnik upamiętniający Bolesława Wituszyńskiego twórcę czterech własnych odmian róż, inicjatora wystaw róż i Jarmarku Różanego.
Na trasie spaceru po Kutnie znalazł się także „Dom Dochodowy” Straży Ogniowej, którego pomysłodawcą był dr Antoni Troczewski, według, którego miało się tam skupiać życie społeczno-patriotyczne mieszkańców miasta i powiatu. W jego sali teatralnej znajduje się rzadko spotykane dzieło sztuki – malowidło plafonowe przedstawiające muzę tańca i pieśni Terpsychorę.
Europejskie Centrum Małej Ligi było ostatnim przystankiem na mapie niedzielnej wycieczki. Wybudowano tutaj dwa stadiony Małej Ligi. Pierwszy z nich im. Edwarda Piszka. Jego darowizny dla Małej Ligi Basseballowej w Polsce sprawiły, że miasto stało się europejskim centrum treningowym. Drugi im. Stanleya Musiala – wybitnego zawodnika amerykańskiego baseballu, propagatora tego sportu w Polsce, prowadzącego rozmaite działania na rzecz rozbudowy Centrum.